PDA

View Full Version : Kiepskie decyzje marketingowe

Vaetherian
12-16-2016, 03:16 PM
Witam,

Mam pytanie na temat racjonalności zachowań działań firmy Ubisoft w kontekście "darmowego weekendu".

Czy ktoś może mi wytłumaczyć, kto jest odpowiedzialny za pomysł, że łatwiej jest pozyskać nowych klientów niż powalczyć o utraconych?
To jest jedna z podstawowych zasad ekonomii, że łatwiej/taniej jest utrzymać klienta niż pozyskać nowego.

Ale jak widzę, Ubisoft ma inne zdanie.

Chciałbym przypomnieć, że The Division pobijało rekordy sprzedażowe, więc problem nie leży w ilości sprzedanych kopii. Problem leży w tym, ile tych kopii leży odłogiem i nie przynosi żadnego zysku wydawcy. Posługując się samymi tylko danymi z serwisu Steam wynika, że od gry na tej tylko platformie odeszło przynajmniej 90.000 osób. Dla łatwego rachunku dodajmy drugie tylko z uPlay, i jeszcze raz tyle z obu konsol (XBO, PS4). Co skłania do prostego oszacowania, że przynajmniej 2.500.000 graczy przestało grać w The Division.

Więc może zamiast próbować szukać nowych klientów, warto by się było skupić na tej właśnie grupie i to dla nich zorganizować akcję marketingową?
Może się mylę, ale nawet jeśli tylko co dwudziesty gracz zdecydowałby się wrócić (5%, sic!) to byłoby to 125.000 sprzedanych DLC. Ok, sama gra jest droższa, ale nadal musielibyście sprzedać 50.000 NOWYCH EGZEMPLARZY żeby wyrównać ten bilans finansowy.

Więc gdy zakończy się darmowy weekend, i marketingowcy będą się drapać w głowę "Kurczę, dlaczego to nie wyszło? Dlaczego sprzedaż była tak mizerna?" to proponuję im podesłać ten post, żeby ktoś pomyślał o MILIONACH UTRACONYCH klientów.

I może wtedy, przyjdzie wam do głowy pomysł, aby dać każdemu posiadaczowi gry weekend dostępu do całej nowej zawartości (wszystkich expansion DLC) i dać im szansę sprawdzenia czy rozgrzeszyliście błędy przeszłości i czy zostały wprowadzone wystarczające poprawki i dodatki które mogłyby skłonić do powrotu graczy i kupna tych DLC.

No chyba, że nie jesteście tak pewni siebie i wprowadzonych poprawek, aby sądzić że ktokolwiek się zdecyduje na drugą szansę. Wtedy ok, rozumiem dlaczego promocja jest kierowana dla nowych graczy.

Seriously, Ubisoft.

Pozdrawiam,
OjK

Edit: Oh, widzę że to mój "pierwszy" post na forum. Czyli rozumiem, że cała konstruktywna krytyka jaką pisałem po premierze, trafiła do kosza, tak? :>

Podbieslki
12-19-2016, 03:29 PM
Ale ubi już zarobiło na tej grze więc po co mają napinać się by zachęcić tych,których the divsion już znudziła?Łatwiej zrobić free weekend i zejść z ceny .Widzę,że Divison można kupić w sklepie za 79 zeta.Sam zastanawiam się czy nie kupić bo grało mi się całkiem fajnie.

Budyn78
05-24-2017, 04:38 AM
porównaj sobie podobną sytuację z operatorami telefonii komórkowej
do czasu aż nie jesteś ich klientem - nie podpiszesz umowy
traktują cię jak króla
a potem ...
zawsze sobie wmawiałem, że to wina wczesnego (dość) kapitalizmu w naszym kraju, że to janusze biznesu tak działają, że kolejne pokolenie nauczy się na czym polegają długofalowe relacje z klientami
ale jak widać to nie jest tylko zmora z naszego podwórka

remi_2.PRL
05-24-2017, 04:34 PM
Cześć Vaetherian prosta sprawa stary się domyśla w co się gra w tym całym uplay telefony pisanie na forum a to staje się upierdliwe i trzeba to jakoś tłumaczyć a młody zanim się połapie minie trochę czasu ja próbowałem opisywać mój problem z grą od samego początku to jest prawie dwa lata w stecz na początku zblokowane konto brak możliwości pisania bez podania przyczyny a ilu jest jeszcze takich jak ja którzy albo olali problem albo dali sobie spokój