PDA

View Full Version : Ogólne wrażenia z wersji Alpha oraz Beta

Crunchiper
06-01-2018, 04:51 AM
Hello, World!

Na samym wstępie chciałbym podkreślić, że wszystko co zostało zawarte w tym temacie jest całkowicie moją opinią i opisane doświadczenia mogą różnić się od Waszych dlatego prosiłbym o zachowanie dystansu podczas czytania. Zacznę przedstawiając zalety gry, a później przejdę do wad, których niestety nie zabrakło. Ostrzegam, to będzie długi temat :)

Optymalizacja
Pod względem płynności gry postanowiłem sprawdzić ją na starszym komputerze, który przez dłuższy czas stał nieużywany i zdążył już mocno zajść kurzem, którego specjalnie nie wyczyściłem. Zanim przejdę do opisywania wrażeń podam Wam specyfikację tego PC.

Procesor: AMD FX-8350 (Nigdy nie był podkręcany, wyposażony jest w standardowe chłodzenie.)
Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 660
Pamięć RAM: GOODRAM DDR3 2x 4GB 1600MHz
Płyta główna: MSI MS-7693 (970A-G46)
System operacyjny: Windows 7 Home Premium 64-bit

W rozdzielczości 1920x1080, niskich ustawieniach graficznych oraz limicie klatek do 30 nie odnotowałem żadnych spadków wydajności. Stałe 30FPS oraz niskie temperatury podzespołów mimo okropnego poziomu ich zakurzenia, gra po prostu nie męczyła sprzętu co było dla mnie bardzo miłym zaskoczeniem. Po przegraniu około godziny na takich ustawieniach postanowiłem oderwać się na chwilę i sprawdzić jak komputer poradzi sobie w innych tytułach z podobnymi wymaganiami sprzętowymi. Po niecałych 40 minutach intensywnego czerpania rozrywki z gry innego studia komputer osiągnął tak wysokie temperatury, że w całym pokoju zrobiło się gorąco i zacząłem zastanawiać się czy zaraz nie spalę któregoś z podzespołów. Na szczęście komputer po prostu wyłączył się i kiedy już ostygł postanowiłem wrócić do The Crew 2, by zwiększyć nieco ustawienia. Po krótkiej zabawie z opcjami i ustaleniu poziomu grafiki na nisko-średnią z większym naciskiem na średnią już po kilku sekundach jazdy dowolnej gra zaczęła spowalniać do 24 klatek na sekundę. Jestem graczem, który ceni sobie płynność rozgrywki dlatego stwierdziłem, że nie ma co tutaj więcej kombinować i przywróciłem z powrotem ustawienia niskie. Mimo wszystko jestem zadowolony z tego jak gra działa, czasami na ekranie działo się naprawdę sporo, a komputer mógł swobodnie utrzymywać ustawiony limit klatek. Warto dodać również fakt, że gra nie "wykrzacza" się i nie buguje graficznie po wielokrotnym minimalizowaniu i maksymalizowaniu jak ma to miejsce w wielu różnych grach.

Prowadzenie pojazdów
Chciałbym wypowiedzieć się o wszystkich typach pojazdów jednak po gry wyścigowe od zawsze sięgam ze względu na samochody (czasem motocykle) i to nimi najczęściej poruszam się w świecie The Crew 2. O ile motocykle czy samoloty wydają mi się nieco sztuczne, o tyle jazda samochodami sprawia mi naprawdę sporo przyjemności i frajdy. Bardzo szybko i łatwo można nauczyć się systemu jazdy co z całą pewnością jest ogromnym plusem jeśli gra ma trafić do szerszego grona odbiorców. Nie mam do czego się przyczepić, jest tak jak powinno być i na pewno dużo lepiej niż w pierwszej odsłonie serii. Wcześniej wspomniałem o motocyklach i samolotach, są jeszcze oczywiście łodzie, lecz tymi wszystkimi pojazdami poruszałem się zdecydowanie za mało, by wydać konkretną opinię. Podobnie jak z samochodami, bardzo łatwo jest nauczyć się panowania nad nimi, jednak wydają się sztuczne i nie czuć tego, że prowadzi się np. samolot dlatego pozostałem przy czterech kółkach.

Menu, system tuningu
Uruchamiając jakąkolwiek grę komputerową zazwyczaj jako pierwsze widzimy menu, które w zależności od kreatywności twórców może być łatwe i przejrzyste lub skomplikowane i trudne w nawigacji. W The Crew 2 jest ono zdecydowanie tym pierwszym i poruszanie się w nim potrafi być przyjemne. Wszystko mamy podane jak na dłoni, nie musimy niczego szukać. Podobnie jest z systemem tuningu pojazdów. Wszystko co byśmy chcieli mamy ładnie poukładane i gra daje nam do tego szybki dostęp czy to poprzez menu czy kryjówkę naszej postaci. Całość naprawdę przypadła mi do gustu.

System fotografii
Zawarty w grze dość rozbudowany, lecz prosty w obsłudze system do robienia zrzutów ekranu jest przydatnym i ciekawym dodatkiem, z którego zdarzyło mi się kilkukrotnie korzystać podczas rozgrywki nawet mimo niskiej oprawy graficznej na komputerze, który posłużył mi do testów. Oferując sporo opcji, gracz w łatwy sposób może stworzyć np. ładnie wyglądające miniaturki do swoich filmów na YouTube czy tło dla swojego pulpitu. Plusik!

Tuning wnętrza
O ile dobrze pamiętam to w wersji Alpha mogliśmy zmieniać sam kolor wnętrza, a dzisiaj przystępując do konfigurowania idealnego dla siebie Mustanga GT byłem mile zaskoczony kiedy mogłem we wnętrzu wybrać kilka dodatkowych opcji tj. sposób obszycia foteli/deski rozdzielczej czy wybór dodatkowego oklejenia plastików. Fajny dodatek, z pewnością spodoba się tym, którzy grają z ustawioną kamerą zza kierownicy pojazdu.

- Gra robi dobrze to co powinna dobrze robić, jednak jestem typem człowieka, który czepia się szczegółów i wyciągnąłem z The Crew 2 sporo wad, które są w większości drobnostkami. Poniżej przedstawię Wam je wszystkie.

Sztuczna inteligencja oponentów
Zazwyczaj podczas wyścigów wszystkie pojazdy poruszają się normalnie i nie ma się do czego przyczepić, jednak co jakiś czas, a najczęściej na skrótach tras można zauważyć jak nasi przeciwnicy gubią się w tym co chcą zrobić i jadą prosto na ścianę czy inną przeszkodę, a dopiero gdy są już bardzo blisko niej zaczynają manewr omijania co czasami wygląda komicznie i bywa opłakane w skutkach. Mały szczegół, ale potrafi mieć wpływ na pozycję gracza w wyścigu bo jeśli nasz przeciwnik nie zdąży objechać przeszkody to automatycznie poziom trudności wyścigu spada. W końcu nie mamy już przed sobą jednego z pojazdów.

Poziom trudności
Jest zdecydowanie za niski. Wybierając trudne wyścigi oczekuję wyzwania, lecz tutaj nie muszę nawet patrzeć na wymaganą specyfikację pojazdu bo kiedy wynosi ona 230 to wyścig można wygrać pojazdem, który ma ok. 170 punktów. Wystarczy zastosować skrót jeśli jest jakiś na trasie lub dobrze pokonywać zakręty i nawet dużo wolniejszym pojazdem od reszty można zająć pierwszą pozycję. Po osiągnięciu rekomendowanego stopnia tuningu te "trudne" wyścigi są już dziecinnie proste.

Losowo hamujące obiekty
Bardzo często zdarzyło mi się, że podczas kontrolowanego poślizgu w zakręcie i dosłownie delikatnym muśnięciu o obiekty punktu kontrolnego lub jakiegokolwiek murka/ściany auto hamowało praktycznie do zera kiedy innym razem mogłem wpaść z prędkością maksymalną w taki punkt kontrolny i obiekty odlatywały, a pojazd nawet delikatnie nie zwolnił... Jakby ich nie było. Jest to dość denerwujące bo potrafi zmusić do powtarzania wyścigu mimo tego, że nie popełniliśmy żadnego błędu. Ot, auto zdecyduje sobie, że w ciągu sekundy wyhamuje z 300km/h do 80km/h

Przycisk włączający menu
W zaletach pisałem o tym, że menu jest przejrzyste i wygodne, jednak samo włączenie go już do takich nie należy... Przynajmniej nie wtedy kiedy jeszcze nie wiemy jak je włączyć. Najczęściej w grach komputerowych w tym celu służy nam klawisz "escape" lub ewentualnie "tab", lecz podczas pierwszego kontaktu z wersją Alpha i nawet teraz w trakcie Bety byłem zmuszony wyłączyć grę, włączyć ją jeszcze raz i w opcjach, które mamy w menu głównym po prostu sprawdzić, który klawisz jest za to odpowiedzialny. Chyba nigdy nie przypuszczałbym, że F10 będzie klawiszem od uruchamiania menu. Była to pierwsza rzecz, którą zmieniłem zaraz po przestawieniu sterowania na strzałki.

Dźwięk strzałów z rur wydechowych
Bardzo mały szczegół, ale mi osobiście nie podoba się dźwięk strzałów jaki serwuje nam gra i to w sumie wszystko, idziemy dalej.

Felgi
Tuningując wizualnie swoje samochody siłą rzeczy przechodzi się w końcu do zakładki "felgi" i widząc liczbę 83 dostępnych wzorów zaczynałem czuć, że spędzę kolejne pół godziny na myśleniu które z nich wybrać... Nic bardziej mylnego. W większości aut którymi jeździłem posiadałem te same koła, które wybierałem podczas zakupu wózka, gdyż po prostu te, które mogłem później kupić kompletnie nie pasowały do moich samochodów. Ładnych felg jest zaledwie garstka, a pasujących do konkretnych modeli aut jeszcze mniej. Dobre koło potrafi mocno upiększyć samochód dlatego byłem zawiedziony widząc listę tak kiepskich wzorów.

Piesi
Ahh.. Piesi. Potrafią być wszędzie. Na pasie startowym lotniska, na skrzyżowaniach, a nawet krążyć między autami szykującymi się do startu wyścigu. Nie są przeszkodami dla samochodów, ale trochę psuje to moje odczucia z gry.
https://i.imgur.com/l9Qs2J7.jpg

Cele dla fotografii
W różnych miejscach na mapie otrzymujemy różne cele, np. uchwycenie kojota na zdjęciu i nie byłoby w tym nic złego gdyby nie to, że nie da się "zniknąć" tego celu z naszego ekranu lub po prostu nie wiem jak to zrobić. Przez całą moją dzisiejszą zabawę z grą, po lewej stronie ekranu widniał napis z poleceniem bym uchwycił cień Kondora, który przeszkadzał mi tym, że był. Podczas grania w gry wyścigowe uwielbiam gdy na ekranie pokazuje się jak najmniej rzeczy, a to nie dość, że cały czas było widoczne to jeszcze kolidowało z czatem nachodząc z nim na siebie.
https://i.imgur.com/Sd9zvs2.jpg

Podsumowując
Gra jak na wczesną wersję jest mocno grywalna i pozbawiona denerwujących błędów... No może nie licząc tego, że czasami auta potrafią zatrzymać się od delikatnego dotknięcia jakiejś przeszkody. Pomimo wielu starań nie byłem w stanie wymusić na grze innych nienaturalnych zachowań i to mnie bardzo cieszy. Poprawione sterowanie względem jedynki jest ogromnym plusem i wyścigi dają sporo frajdy, a to jest najważniejsze w tego typu grach. Fajnie jeśli ten temat przyda się do czegoś. Ubisoft - wykonaliście dobrą robotę i mam nadzieję, że w dniu premiery The Crew 2 będzie jeszcze lepsze niż teraz.

Pozdrawiam, Crunchiper.

Crunchiper
06-01-2018, 04:53 AM
Wybaczcie za ewentualne błędy, pisałem nocą i zajęło mi to więcej czasu niż myślałem, że zajmie :)

kornik125p
06-01-2018, 07:52 AM
Fajne podsumowanie. Ja tą grę kupuję ze względu na motocykle bo nie ma praktycznie żadnych gier w których możesz pośmigać motocyklami po otwartym świecie. Sama fizyka mi się bardzo podoba (Takie połączenie nfs payback i forza horizon). Dużo lepiej niż w pierwszej części. Podoba mi się również fajnie pracujące zawierzenie może czasem zbyt miękko ale chociaż nie kartonowo. Samoloty i łodzie fajne urozmaicenie.

Crunchiper
06-01-2018, 08:35 AM
@kornik125p W wersji Alpha dostępny był całkiem długi wyścig motocyklowy, teraz chyba go nie ma (?) Bynajmniej nie rzucił mi się w oczy. Na czas wyścigu otrzymywaliśmy motocykl i pamiętam, że nim akurat jeździło mi się przyjemnie, a samo wydarzenie ukończyłem kilka, może kilkanaście razy. W takiej grze raczej każdy znajdzie coś dla siebie.

Ubi-Lilpwnd
06-01-2018, 01:34 PM
Hej,
Bardzo dziękuję za ten post! Jest bardzo wyczerpujący :)
Jeśli chodzi o punkt na temat Celów Fotografii postaram się dowiedzieć czy jest możliwość wyłączenia celu.
Jak najszybciej przetłumaczę wszystko (w skrócie oczywiście) i przekażę do Community Managera gry.

kornik125p
06-01-2018, 03:04 PM
Jeszcze tak się zastanawia bo w tych miejscach gdzie kupujesz auta są różne obiekty np autobus jakaś scena. Ciekawe czy będzie to wykorzystanie w pełnej wersji. Jeszcze brakuje mi że jeżeli niszczymy jakąś część ona znika. Mogły by lecieć jakieś kawałki albo złom i potem by się łączyło to na losową część. Ale obstawiam że to tez pewnie będzie w pełnej wersji. A no i jeszcze części kończą się na fioletowych ,,Epicie" Fajnie było by jeżeli było by np jeszcze złote jako ,,Legendarne".

Crunchiper
06-01-2018, 06:08 PM
Hej,
Bardzo dziękuję za ten post! Jest bardzo wyczerpujący :)
Jeśli chodzi o punkt na temat Celów Fotografii postaram się dowiedzieć czy jest możliwość wyłączenia celu.
Jak najszybciej przetłumaczę wszystko (w skrócie oczywiście) i przekażę do Community Managera gry.

Zawsze staram się dać od siebie jak najwięcej :)
Chyba można wyłączyć ten element z pozycji menu głównego, ale na stałe lub do ponownego włączenia tego przez siebie. Próbowałem wszystkich znanych mi akcji i nie znalazłem możliwości anulowania celu bez zatrzymywania gry.

Crunchiper
06-01-2018, 06:18 PM
Jeszcze tak się zastanawia bo w tych miejscach gdzie kupujesz auta są różne obiekty np autobus jakaś scena. Ciekawe czy będzie to wykorzystanie w pełnej wersji. Jeszcze brakuje mi że jeżeli niszczymy jakąś część ona znika. Mogły by lecieć jakieś kawałki albo złom i potem by się łączyło to na losową część. Ale obstawiam że to tez pewnie będzie w pełnej wersji. A no i jeszcze części kończą się na fioletowych ,,Epicie" Fajnie było by jeżeli było by np jeszcze złote jako ,,Legendarne".

- Zauważ, że w tle takich miejsc znajdują się tablice z mistrzami danych dyscyplin np. wyścigów ulicznych. Myślę, że wszystko co tam widzimy zostanie zawarte w fabule, w cutscenkach. W sumie w tym do czego mamy już dostęp możemy pooglądać przerywniki, w których dowiadujemy się czegoś o tych klubach i czasem postaciach.
- Co do złomowania części to chyba będziemy musieli poczekać do premiery żeby dowiedzieć się więcej, ale wydaje mi się, że tutaj raczej nic nie będzie zrobione. Części są łatwo dostępne i po każdym wyścigu dostajemy ich kilka, więc dodatkowy system craftingu czegoś z niczego chyba nie wpasowałby się w mechanikę gry.
- Idąc dalej w kolorowej hierarchii kolor złoty czyli legendarny musiałby mieć 3 bonusy do umiejętności pojazdu, a to byłoby już za dużo. Może jeśli wydropienie takich elementów byłoby naprawdę trudne i tylko niewielu graczy mogłoby pochwalić się posiadaniem czegoś takiego to pomysł byłby fajny.

kornik125p
06-01-2018, 07:21 PM
Faktycznie z tym złomowaniem to taka sztuka dla sztuki ale mogło by coś takiego być bo czemu nie ;) tak z tymi legendarnymi chodziło mi że bardzo trudno byłoby je zdobyć.

giertom
06-04-2018, 03:57 PM
Super to ująłeś . Już nic nie mam zamiaru pisać